Lozingsvoorschriften mechanisch bewerken van steen (paragraaf 4.19 Bal)
Voor het mechanisch bewerken van steen gelden de lozingsvoorschriften uit paragraaf 4.19 van het Besluit activiteiten leefomgeving (Bal).
Op deze pagina
- Wanneer de regels van toepassing zijn
- Beste beschikbare technieken (BBT)
- Meldingseisen
- Verboden en voorwaarden
- Maatwerk
- Controleaspecten
Bij het mechanisch bewerken van steen, kunststeen of composietmateriaal komt afvalwater vrij. Nabewerkingshandelingen die binnen de betonproductenindustrie plaatsvinden, vallen eveneens onder de reikwijdte van deze afdeling.
Ook als steen een afvalstof is, valt het mechanisch bewerken ervan onder deze paragraaf. Daarnaast kan steen verontreinigd zijn met andere vaste deeltjes. Puin van een sloopproject bijvoorbeeld bevat naast steen ook nog andere vaste deeltjes.
Koelwater
Mechanische bewerking van steen gaat over verschillende soorten werkzaamheden. Denk aan zagen, frezen, schuren, zoeten (zeer glad maken) en polijsten, frijnen (smalle groefjes maken), boucharderen (oppervlak ruw maken), graveren, trommelen of stralen. Veel van deze bewerkingen worden met machines uitgevoerd die vaak met water worden gekoeld.
Een aantal steenhouwbewerkingen kan ook handmatig worden uitgevoerd, zoals frijnen, boucharderen en graveren.
Stofbestrijding
Bij mechanische bewerking van veel soorten natuursteen en kunststeen ontstaat kristallijn respirabel kwartsstof. Deze stof is kankerverwekkend. Respirabel wil zeggen dat de stofdeeltjes zo klein zijn, dat ze kunnen doordringen tot in de longblaasjes. Om die reden wordt vaak ’nat’ gewerkt bij bewerkingen waar deze stof vrijkomt. In dat geval komt er afvalwater vrij.
Wanneer de regels van toepassing zijn
In hoofdstuk 3 en 4 van het Bal staat of de regels van toepassing zijn. De regels gelden als:
- uw activiteit onder het toepassingsbereik van paragraaf 4.19 van het Bal valt en
- paragraaf 4.19 in hoofdstuk 3 van het Bal voor uw bedrijfstak is aangewezen
Deze paragraaf is niet van toepassing op afvalwater dat vrijkomt bij het mobiel breken van bouwafval en sloopafval. Het gaat daarbij om bouwafval en sloopafval als bedoeld in afdeling 7.2 van het Besluit bouwwerken leefomgeving.
Beste beschikbare technieken (BTT)
Droogreinigen of het gebruik van een gesloten watersysteem is de beste beschikbare techniek (BBT). Hierdoor wordt een afvalwaterstroom voorkomen. Bij een gesloten watersysteem wordt water dat als eerst als koelmiddel, spoelmiddel of smeermiddel na een bezinkproces opnieuw gebruikt.
Stuiven bij het breken van steenachtig materiaal in de buitenlucht moet de bewerker zoveel mogelijk voorkomen. Om dit stuiven te voorkomen kan het te breken steenachtig materiaal worden bevochtigd. Daarbij moet zoveel mogelijk worden voorkomen dat afvalwater ontstaat. Dit kan worden door de sproei-installatie af te stemmen op de behoefte. Ook dat is BBT. De aard van de steensoorten die worden bewerkt is namelijk van invloed op de mate van vervuiling van het afvalwater.
Verboden en voorwaarden
Met het oog op het beperken van de hoeveelheid afvalwater (artikel 4.308 van het Bal) wordt droog gereinigd, tenzij dat redelijkerwijs niet mogelijk is. Daarnaast moet men het water dat als koel-, spoel- of smeermiddel of tegen stuiven wordt gebruikt, hergebruiken.
Afvalwater afkomstig van het mechanisch bewerken van steen, anders dan natuursteen of beton moet geloosd worden in een vuilwaterriool (artikel 4.309 van het Bal). Dit afvalwater moet eerst door een bezinkvoorziening worden geleid. Het gehalte aan onopgeloste stoffen mag niet meer dan 300 milligram per liter bedragen (artikel 4.310 van het Bal).
Voor afvalwater afkomstig van het bewerken van natuursteen of beton is geen lozingsroute voorgeschreven in het Bal. Dit afvalwater kan direct op het oppervlaktewater of op of in de bodem worden geloosd, omdat het relatief schoon afvalwater is.
Maatwerk
Soms wordt gebruikgemaakt van flocculanten, om het bezinkproces te versnellen. Bijvoorbeeld als er sprake is van zeer fijne deeltjes bij polijstwerkzaamheden.
Bij het gebruik van flocculanten moet worden voorkomen dat flocculanten worden geloosd. Dit is zowel voor het oppervlaktewater als het riool ongewenst. Een juiste dosering, die is afgestemd op de hoeveelheid onopgeloste stoffen, is hiervoor van cruciaal belang. In dergelijke gevallen kan het bevoegd gezag met een maatwerkvoorschrift nadere eisen stellen.
Controleaspecten
Let bij het controleren van het verwerken van afvalwater dat vrijkomt bij het mechanisch bewerken van steen goed op de volgende zaken:
- Gebruikt het bedrijf een gesloten watersysteem?
- Wordt het afvalwater zoveel mogelijk hergebruikt?
- Zijn er methoden aanwezig om slib af te scheiden (zoals een bezinkbak)?
- Loost men het vrijgekomen afvalwater op het oppervlaktewater?
- Gebruikt het bedrijf flocculanten? Is hier maatwerk voor als dat het geval is?
- Kan men het te lozen afvalwater op doelmatige wijze bemonsteren?
- Is er sprake van maatwerk en houdt men zich aan de maatwerkvoorschriften?
Let op: er gelden ook andere voorschriften
Naast de lozingsvoorschriften in het Bal gelden ook andere voorschriften. Deze vindt u op de pagina inhoudelijke regels mechanisch bewerken van steen.
Begrip: Besluit activiteiten leefomgeving (Bal)
Het Besluit activiteiten leefomgeving (Bal) is één van de 4 algemene maatregelen van bestuur (AMvB's) onder de Omgevingswet. Het Bal bevat regels van het Rijk over activiteiten in de fysieke leefomgeving.
Lees meer over het Besluit activiteiten leefomgeving (Bal).